Ekran projekcyjny i projektor do edukacji, jak wybrać?
05.02.2016

Ekran projekcyjny i projektor do edukacji, jak wybrać?

Jak wybrać ekran i projektor do sali szkolnej lub do celów edukacyjnych ? Należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup ekranu i projektora jednocześnie. Jednak jeżeli musimy się zdecydować na zakupy rozłożone w czasie, to zacznijmy od kupna projektora, a potem dopasujmy do niego ekran.

 

Poniżej przedstawiamy pytania, które mają za zadanie zawęzić pole poszukiwań ekranu do minimum, a mianowicie:

 

1. Przede wszystkim należy określić, jakiej wielkości ekran chcemy uzyskać.

Ważnym jest, aby kupując ekran nie kierować się przekonaniem „im większy tym lepszy”,  gdy ekran montuje się w niewielkim pomieszczeniu, a jest zbyt duży, skutkuje to dyskomfortem podczas oglądania, oczywiście działa to również w drugą stronę. Oczom trudno objąć cały ekran, a wrażenia z oglądania w takich warunkach można porównać do siedzenia w pierwszym rzędzie w kinie. Przyjmuje się, że podstawa (szerokość) ekranu powinna wynosić mniej więcej połowę odległości ekranu od widza.

 

2. Kolejną rzeczą jest dobranie formatu ekranu, z wyborem formatu wiąże się również wybór formatu wyświetlanego obrazu przez projektor.

Formaty najczęściej wybierane przez jednostki szkolnictwa to:

 

 

 

 

 

Przed wyborem formatu należy zastanowić się, jakie materiały będą najczęściej wyświetlane na zakupionym ekranie.

 

3. Wysokość ekranu od podłogi

Przyjmuje się, że dla komfortowego, nie męczącego wzroku oglądania, dolna krawędź powierzchni aktywnej ekranu powinna być zawieszona na wysokości mniej więcej 70 -120 cm od podłogi.
Zastosowanie się do tych zaleceń sprawi, że nawet wielogodzinne prezentacje w klasach nie będą uciążliwe dla oczu, zapewniając tym samym komfort oglądania.

 

 

Poniżej przedstawiamy pytania, które mają za zadanie zawęzić pole poszukiwań projektora do minimum, a mianowicie:

 

1. Technologia

 • DLP (najczęściej wybierana) -  Bardziej płynny obraz, lepsza czerń, gorsze nasycenie kolorów, zalecana większa moc lampy w jaśniejszych pomieszczeniach. Największym plusem technologii DLP jest w pełni szczelny system projekcyjny, bez możliwości dostania się do środka jakiegokolwiek pyłu, czy kurzu.
 • LCD - Lepsze kolory w jaśniejszych pomieszczeniach, mniejszy pobór prądu oraz brak "efektu tęczy". Wady to bardziej widoczne piksele, większe gabaryty a także mniejszy kontrast. Otwarta konstrukcja powoduje, iż projektor jest narażony na uszkodzenia z powodu kurzu czy pyłu, wymaga wymiany filtrów częściej od konkurencyjnej technologi.

 

2. Rodzaje ogniskowej / rodzaje projektorów

 • Projektor ze standardową ogniskową: Wykorzystywany w projekcji standardowej z odległości wyliczonej przez kalkulator.
  Najczęściej wybierany: BenQ MX525
 • Projektor z krótką ogniskową: Wykorzystywany w projekcjach z bliskiej odległości z założeniem uzyskania dużego obrazu, idealny do biur, prowadzenia konferencji czy spotkać biznesowych.
  Najczęściej wybierany: BenQ MX806ST
 • Projektor z ultra krótką ogniskową: Wykorzystywany w projekcjach z bardzo bliskiej odległości z założeniem uzyskania bardzo dużego obrazu, w głównej mierze przeznaczony do tablic interaktywnych.
  Najczęściej wybierany: BenQ MX842UST

 

3. Rozdzielczość (najczęściej wybierana)

 • 4:3 - XGA (1024x768)
 • 16:10 - WXGA (1280x800)
 • 16:9 – FullHD (1920x1080)

 

4. Jasność
Jasność lampy liczona jest w jednostkach ANSI lumenów. Dla kin domowych moc ta klasyfikuje się w wartościach od 1000 – 1700 ANSI, częściowo osłonięte pomieszczenia z dochodzącym światłem kontrolowanym 2000 – 2600 ANSI, natomiast dla sal lekcyjnych, auli czy przestrzeni z dużym oświetleniem sztucznym lub słonecznym 2600 ANSI wzwyż ( sala lekcyjna - ok. 3000 ANSI, aula min. 5000 ANSI )

 

5. Kontrast
W przypadku projektorów z zastosowaniem szkolnym, prezentacyjnym kontrast odgrywa mniejszą rolę, ze względu na wyświetlaną treść. Kontrast wzmacnia kolory i czernie, w przypadku prezentacji nie jest to najistotniejszy parametr. Kino domowe wręcz przeciwnie, im większy kontrast, tym lepiej.

 

6. Żywotność Lampy
Każda lampa posiada określoną ilość godzin pracy, które zapewnia producent, czas ten uzależniony jest od danej technologii, rodzaju eksploatacji czy panujących warunków w miejscu pracy projektora.

Warto zwrócić uwagę na długość życia lampy w trybie normalnym i ekonomicznym, bo zakup nowej lampy to kolejny wydatek.

 

7. Odległość projektora od ekranu

Sam wybór ekranu i ustawienie go w odpowiedniej odległości od widza nie gwarantują jeszcze optymalnych warunków do wyświetlania obrazu. Nie da się jednoznacznie określić stałego rozmiaru obrazu z danej odległości dla wszystkich urządzeń. Istnieją projektory krótko-ogniskowe dające duży obraz z niewielkiej odległości, oraz tradycyjne, które dla większego obrazu potrzebują sporego dystansu od ekranu. Aby najlepiej skompletować sprzęt polecamy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów projekcji, np. tego: Projector Central

 

8. Montaż projektora

Projektor należy zamontować w taki sposób, by na jego drodze projekcji nie znalazł się żaden obiekt, montując go za pomocą uchwytu na suficie żadna osoba oglądająca.
W zależności od wyboru projektora i jego ogniskowej możemy zastosować uchwyty ścienne jak i sufitowe. Większość z uchwytów ma możliwość regulacji długości ramienia, korekcji pionowej i poziomej samej głowicy tak, by wypełnić w całości powierzchnię projekcyjną.


Poniżej najczęściej wybierane uchwyty projekcyjne :


W razie pytań odnośnie produktów zachęcamy do zapoznania się z Bazą Wiedzy, lub kontaktu z naszymi handlowcami, którzy chętnie udzielą informacji i przygotują dla Państwa ofertę.

kontakt telefoniczny:
Dział projekcyjny (22) 848 15 01
Dział prezentacyjny i biurowy (22) 852 25 71


kontakt e-mail: biuro@abcprezentacji.pl


Ekrany elektryczne

Oferta elektrycznych ekranów projekcyjnych Avers przeznaczona jest dla użytkowników poszukujących niezawodności, trwałości i wysokiej jakości. Oferujemy bogatą paletę powierzchni projekcyjnych o właściwościach odpowiadających wymaganiom stawianym przez warunki panujące w pomieszczeniu projekcyjnym. Konstrukcja mechanizmu zwijającego ekranu gwarantuje zachowanie idealnie płaskiej powierzchni projekcyjnej przez cały czas eksploatacji ekranu. Ekrany przystosowane są do zdalnego sterowania przewodowego i bezprzewodowego z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego lub fal radiowych. Systemy montażowe ekranów zoptymalizowane zostały pod kątem łatwości instalacji, prostoty obsługi i niezawodności. Uchwyty montażowe są niewidoczne po zainstalowaniu ekranu, a odstęp pomiędzy obudową ekranu a sufitem wynosi zaledwie 1mm. Silniki elektryczne ekranów posiadają rozszerzoną 5-cio letnią gwarancję.

Solar Wielkoformatowe elektryczne ekrany projekcyjne

Solaris Wielkoformatowe elektryczne ekrany projekcyjne

Contour Elektryczne ekrany projekcyjne do zabudowy sufitowej

Stratus Ekrany projekcyjne elektrycznie rozwijane

Focus Ekonomiczna linia elektrycznych ekranów

Ekrany ręczne / manualne

Oferta ręcznych ekranów projekcyjnych Avers przeznaczona jest dla użytkowników poszukujących niezawodności, trwałości i wysokiej jakości. Oferujemy bogatą paletę powierzchni projekcyjnych o właściwościach odpowiadających wymaganiom stawianym przez warunki panujące w pomieszczeniu projekcyjnym. Konstrukcja mechanizmu zwijającego ekranu gwarantuje zachowanie idealnie płaskiej powierzchni projekcyjnej przez cały czas eksploatacji ekranu. Mechanizm zwijający może posiadać napęd sprężynowy lub korbowy. Systemy montażowe ekranów zoptymalizowane zostały pod kątem łatwości instalacji, prostoty obsługi i niezawodności. Uchwyty montażowe ekranów są niewidoczne po zainstalowaniu ekranu (oprócz modelu Cirrus Prestige).

Cirrus X crank Ekrany projekcyjne rozwijane korbą

Cirrus X Ekrany projekcyjne ręcznie rozwijane

Cirrus CL Ekrany projekcyjne ręcznie rozwijane

Altus Ekrany projekcyjne ręcznie rozwijane

Classic Ekonomiczne ekrany projekcyjne ręcznie rozwijane

Taurus Ekrany przenośne ze statywem nożycowym

Tripod Ekrany projekcyjne na statywie

Ekrany ramowe

Oferta ramowych ekranów projekcyjnych Avers przeznaczona jest dla użytkowników poszukujących trwałości i wysokiej jakości obrazu. Oferujemy bogatą paletę powierzchni projekcyjnych o właściwościach odpowiadających wymaganiom stawianym przez warunki panujące w pomieszczeniu projekcyjnym. Konstrukcja ramy ekranu gwarantuje bezpieczną instalację ekranu oraz zachowanie płaskiej powierzchni projekcyjnej przez cały czas eksploatacji ekranu. Systemy montażowe ekranów zoptymalizowane zostały pod kątem łatwości instalacji, prostoty obsługi i niezawodności.

Quick Fold Przenośne składane ramowe ekrany projekcyjne

Nimbus Frame Ramowe ekrany projekcyjne do instalacji stałych

Amleto Stacjonarne ramowe ekrany projekcyjne

BigFrame Wielkoformatowe stacjonarne ekrany ramowe